КАКВИ СА ОЧНИТЕ УСЛОЖНЕНИЯ ОТ ДИАБЕТА И КАК ДА ГИ ПРОФИЛАКТИРАМЕ
Над 300 милиона души в световен мащаб боледуват от диабет. Честотата на диабета е нараснала с повече от 10 пъти за последните 40-50 години (1985г. – 30 мил. души). Ежегодно се регистрират 2 милиона нови случая. Голям е процентът на неустановените случаи. По честота на захарен диабет България заема шесто място в света, като са засегнати 9% от населението.
Диабетът води до съдови и неврологични усложнения, като те са основна причина за смърт. Ангажирането на големите кръвоносни съдове води до инсулти, инфаркти и диабетно стъпало. Засягането на малките кръвоносни съдове води до ДИАБЕТНА РЕТИНОПАТИЯ – увреда на очите, полиневропатия – увреда на периферната нервна система, нефропатия – увреда на бъбреците. Микроваскуларни компликации се установяват в 100% при тип 1 и в 60% при тип 2 диабет. ДИАБЕТНАТА РЕТИНОПАТИЯ е една от водещите причини за слепота в световен мащаб. 50% от пациентите с диабет развиват диабетна ретинопатия. 40% от тези с диабетна ретинопатия ослепяват в резултат на усложненията на заболяването.
Рискът от развитие на ДИАБЕТНА РЕИНОПАТИЯ се увеличава с давността на диабета, лошия контрол, съпътстваща хипертония (високо кръвно налягане) и дислипидемия (повишен холестерол), бъбречно увреждане, сърдечна недостатъчност, при бременност. Всяка оперативна интервенция, включително катарактна екстракция (операция за перде), ускорява заболяването.
ПРЕВЕНЦИЯ НА ДИАБЕТНИТЕ УСЛОЖНЕНИЯ
Забавянето и предпазването от усложненията на диабета включва контрол на кръвната захар (4.0-7.0 mmol/L), кръвното налягане (< 80/130 mmHg), холестерола. Контролът на кръвната захар се следи с гликирания хемоглобин (HbA1c < 7.0%). Препоръчва се регулярен скрининг от офталмолог за диабетна ретинопатия, от невролог за диабетна полиневропатия и от нефролог за диабетна нефропатия.
КАК ДИАБЕТЪТ СТАВА ОЧНО ЗАБОЛЯВАНЕ?
Ретината е нервната тъкан на окото. Тя възприема светлината и я превръща в сигнали, които мозъкът декодира, така че да видим света около нас. Увредените от диабета съдове могат да навредят на ретината, причинявайки заболяване наречено ДИАБЕТНА РЕТИНОПАТИЯ. Tрайно високата кръвна глюкоза уврежда малките кръвоносни съдове в очното дъно. При ранна диабетна ретинопатия кръвоносните съдове отслабват, като пропускат течност и кръвни елементи в ретината. Този етап се нарича НЕПРОЛИФЕРАТИВНА ДИАБЕТНА РЕТИНОПАТИЯ. Натрупването на течност в макулата причинява оток в макулата – основна причина за намалено зрение. Макулата е централната част от ретината, която ни е необходима за четене, шофиране и разпознаване на лица. Отокът в макулата предзивика инвалидизираща загуба на зрение.
Постепенно капилярите се стесняват и запушват – не оросяват добре тъканите. Организмът започва да образува нови, крехки и незрели кръвоносни съдове на повърхността на ретината, които кървят и причиняват хемофталм (кръвоизлив в стъкловидното тяло). Този етап се нарича ПРОЛИФЕРАТИВНА ДИАБЕТНА РЕТИНОПАТИЯ. Тя се свързва с тежко намаление на зрението и риск от слепота.
КАК ЛЕКАРИТЕ ДИАГНОСТИЦИРАТ ПРОБЛЕМИ В ОЧИТЕ ОТ ДИАБЕТ?
Тъй като в ранните стадии липсват симптоми, от изключителна важност са профилактичните прегледи. Прави се оглед на очно дъно след разширяване на зеницата. При наличие на белези за ретинопатия се препоръчват високоспециализирани изследвания – ОСТ и флуоресцеинова ангиография. Те предопределят нуждата и вида на терапията. Пациентите с диабет трябва да посещават очен специалист веднъж годишно.
- ДИАБЕТ ТИП 1: Годишните очни прегледи трябва да започнат в рамките на 5 години след диагностицирането.
- ДИАБЕТ ТИП 2: Годишните очни прегледи трябва да започнат веднага след поставяне на диагнозата.
- БРЕМЕННОСТ: Жените с диабет тип 1 и тип 2 се нуждаят от очен преглед преди или в рамките на първите 3 месеца на своята бременност. Лекарят може да даде съвет за повторен прегледа по-рано или когато бебето навърши 1 година.
ЛЕЧЕНИЕ НА ДИАБЕТНАТА РЕТИНОПАТИЯ
ЛАЗЕР
Лазерът е златен стандарт в лечението на диабетната ретинопатия. Показан е при наличие на прорастнали кръвоносни съдове, при пролиферативна диабетна ретинопатия и при тежко нарушение в кръвоснабдяването на очите. Води до свиване на дефектните съдове. Подобрява кръвотока в тъканите. Предпазва от късни усложнения.
AntiVEGF МЕДИКАМЕНТИ
Група медикаменти за вътреочно приложение, които намаляват изтичането на кръвоносните съдове. Използват се за лечение на диабетен макулен оток и пролиферативна ретинопатия. В България са регистрирани следните вътреочни медикаменти за лечение на диабетен макулен оток – Eylea, Vabysmo, Beovue. Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) поема изцяло тези медикаменти, което позволява ефективното лечение на диабетния макулен оток. Могат да се комбинират с наносекунден или подпрагов лазер в макулата, с кортикостероиди субтеноново или вътреочно приложение, както и с лазер на периферната ретина. Те играят важна роля в комплексното лечение на диабетната ретинопатия.
ВИТРЕКТОМИЯ
Операция, която е показана при кръвоизлив в окото и отлепване на ретината.
НАЙ-ЕФЕКТИВНАТА ПРЕВЕНЦИЯ НА УСЛОЖНЕНИЯТА НА ДИАБЕТА Е:
- Ранна диагностика на диабета.
- Ефективната компенсация на кръвно-захарните нива.
- Регулярен скрининг, своевременно и правилно лечение на диабетната ретинопатия може да предотврати до 98% тежката зрителна инвалидизация.
Очна клиника Света Петка – гр.Варна, е едно от водещите места за комплексно лечение на диабетната ретинопатия. Диагностиката се осъществява с помощта на последно поколение ОСТ и АнгиоОСТ, флуоресцеинова ангиография. Извършва се лазерна терапия с последно поколение жълт лазер, лечение на макулен едем с AntiVEGF медикаменти (клиниката е сертифициран център за издаване на протоколи по НЗОК за новите медикаменти). Прилага се адювантна терапия с наносекунден лазер (2RT) и кортикостероди субтеноново. Витреална хирургия при хемофталм и отлепване на ретината. И не на последно място, екип от специалисти с дългогодишен опит и висока квалификация в областта на ретината.
Ежегодно клиниката организира и безплатни профилактични прегледи на пациенти с диабет и друга съдова патология. Това дава възможност за ранен скрининг и лечение на това тежко заболяване. Работим съвместно с ендокринолозите, личните лекари и пациентските организации в региона с цел насочване и ограмотяване на тези пациенти за офталмологичните усложнения от диабета и нуждата от регулярни контролни прегледи. Очна клиника Света Петка – гр.Варна, организира ежегодно конференции съвместно с Българското ретинологично дружество с цел повишаване квалификацията на офталмолозите в страната.